Gołdapski Fundusz Lokalny

Powstały Mazurskie okna pamięci

Opublikowano: poniedziałek, 30 listopad 2020 13:15

Zakończyliśmy realizację projektu Mazurskie okno pamięci w ramach którego w Budrach, Budzewie, Dubeninkach i Lisach powstały instalacje w kształcie okien, wypełnione wspomnieniami zatrzymanymi w kolażach złożonych z fotografii i dokumentów.  

 

Ideą projektu było  pielęgnowanie pamięci mieszkańców Mazur, jako ważnego elementu kształtującego tożsamość kulturową i postawy tolerancji dla wielokulturowości, a także podejmowanie działań na rzecz wspólnot lokalnych. Losy dziadków i rodziców współczesnych mieszkańców Mazur są szczególnie skomplikowane, w większości jesteśmy mieszkańcami napływowymi, z różnych zakątków świata, mamy różne korzenie, które są widoczne na mazurach do dziś. W ramach projektu, poprzez kolaże, zdjęcia, nagrane opowieści uczestników oraz album podjęliśmy próbę zachowania części historii Mazur dla przyszłych pokoleń.

 

Pomimo dużych ograniczeń związanych z pandemią, udało się zrealizować większość z zaplanowanych na początku projektu działań.

 

Efektem prowadzonych w Budrach, Budzewie, Dubeninkach i Lisach spotkań oraz warsztatów są postawione w centrum każdej ze wsi kompozycje w formie okien, wypełnione kolażami przez mieszkańców tych wsi. Instalacje odwołują się do wspólnej pamięci lokalnych społeczności, która kształtuje nas i przyszłe pokolenia, a także relacje międzyludzkie. Uczestnicy poprzez pokazanie swoich zdjęć i zdjęć ich bliskich, pokazują codzienne życie, wspólnie przeżywane uroczystości czy wydarzenia ważne dla całej społeczności. Okna są swoistymi kronikami życia całych społeczności wprawianymi w ruch przez wiejący wiatr historii. Zdjęcia pokazują jak ludzie się kiedyś ubierali, bawili, co było dla nich ważne oraz jak wyglądały wsie. Fotografie pomagają zachować wspomnienia bardzo różnych chwil, tych co przynoszą radość i dumę ale też często smutek i tęsknotę. Kompozycje stworzone przez mieszkańców spotkały się z dużym zainteresowaniem ich sąsiadów i gości.

 

Uzupełnieniem instalacji są filmy, które są słownymi komentarzami do powstałych kolaży.

 

Dziękujemy naszym partnerom lokalnym:

 

 

Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Budrach,

 

Zespołowi Budzewiaki,

 

Kołu Gospodyń Wiejskich w Budzewie,

 

Gminnemu Centrum Kultury w Dubeninkach,

 

Stowarzyszeniu „Głos Puszczy Rominckiej” w Dubeninkach,

 

Zespołowi Lisiaki

 

Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych Nadzieja w Lisach,

 

Ochotniczej Straży Pożarnej w Lisach.

 

 

Album w formacie pdf w załączeniu.

 

Projekt „Mazurskie okna pamięci” realizowany przez Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny we współpracy z partnerami lokalnymi, sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020

Attachments:
FileFile size
Download this file (mazurskie-okna-pamieci-album.pdf)mazurskie-okna-pamieci-album.pdf8411 kB